#2017-12-06 01:49:21 

kamil.jerzowski

Użytkownik

Witam, dziś otrzymałem od mojej księgowej informację, że po przejrzeniu przez nią wszystkich dokumentów z tego roku, została źle naliczona deklaracja VAT-7 za jeden miesiąc. Poinformowała mnie też, ze w razie kontroli grozi mi odpowiedzialność finansowa i nawet karna. Jednak według niej wystarczy złożyć czynny żal w fiskusie i będzie ok. Ma się tym zając, ale nie ufam już tej kobiecie. prosze o więcej informacji jak ten czynny żal dokłądnie wygląda.
#2017-12-06 02:25:40 

ruana

Użytkownik

Księgowa ma rację, istnieje w polskim prawie coś takiego jak czynny żal. Zostaw to jej na pewno załatwi to jak trzeba, zwłaszcza że sama się tego dopatrzyła.
#2017-12-06 05:12:19 

Kamehameha

Użytkownik

Ja zapomniałam złożyć kiedyś deklarację VAT-7, na szczęście zanim była jakaś kontrola to wyłapałam to niedopatrzenie. Szukałam w internecie jak to załatwić i znalazłam ten artykuł http://podatkiwspolce.pl/czynny-zal/. Bardzo rzetelnie opisano tam czynny żal składany w przypadku niedopatrzeń podatkowych przez płatnika/podatnika, jest też wzór pisma do pobrania. Zgodnie z tym co jest tam napisane, to wystarczy złożyć pisemne oświadczenie, uregulować nieopłacony/częściowo nieopłacony podatek i odsetki. Terminu do jego złożenia nie ma :) ale są też pewne wyjątki.
#2017-12-06 07:27:17 

dedirol

Użytkownik

Ignorantia iuris nocet. Czynny żal może być uwzględniony, ale nie musi. To że się zapłaci podatek i odsetki wcale nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności karnej.
#2017-12-06 08:37:37 

Kamehameha

Użytkownik

Nie no, jak się ktoś przyzna i zapłaci to dają mu spokój. Musiałby to być naprawdę ekstremalny przypadek..
#2017-12-06 09:27:55 

hissaevya

Użytkownik

Nie wiem czy odpowiedzialność karna jest tak ważna dla skarbówki, ale wiem że nie można bagatelizować obowiązków podatkowych wobec państwa. Sama nie dopatrzyłam opłacenia PCC i składałam czynny żal, co prawda nie odważyłam się pisać w tak ważnej sprawie samodzielnie, dlatego wynajęłam prawnika Panią Magdalenę Boć, która mnie gładko przeprowadzila przez ten proces i bardzo jej za to dziękuję. Moim zdaniem lepiej żeby się tym zajął specjalista, bo my szarzy ludzie - wiadomo, nie czujemy bleusa ;)
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015